A cafetéria rendszer az előző évekhez képest jelentős átalakuláson megy keresztül 2019-től, a munkáltatóknak alaposan meg kell tervezniük, hogy milyen juttatásokban szeretnék a jövőben alkalmazottaikat részesíteni. Megszűnik számos eddig adómentes elem, eltörlésre kerül a béren kívüli készpénz-cafetéria és hatályon kívülre helyezik az egyes meghatározott juttatások nagy részét is.
Nem titkolt cél, hogy a rendszer megváltoztatásával a kormány a bruttó munkabérek emelését kívánja ösztönözni, pont ezért az eddigi juttatások közül sok bérjövedelemként lesz adóköteles 2019-től.
De mi adható akkor jövőre a munkavállalónak cafetériaként?
Adómentes juttatások:
- Munkáltató által biztosított ingyenes vagy kedvezményes számítógéphasználat, a felek közötti megállapodás alapján, korlátozás nélkül adható. Számítógéphasználati utalvány NEM adható adómentesen!
- Bölcsődei, óvodai szolgáltatás, étkeztetés munkáltató által átvállalt térítése, a munkavállaló vagy a munkáltató nevére szóló számla ellenében összeghatár nélkül adható.
- Sportrendezvényre szóló belépőjegy, bérlet a minimálbért meg nem haladó értékben. Sportrendezvényre szóló utalvány nem adható adómentesen!
- Kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy, bérlet a minimálbért meg nem haladó értékben. Kultúrautalvány nem adható adómentesen!
- Munkavégzéshez szükséges munkaruházat (egyenruha, védőruha, formaruha), munkáltató nevére szóló számla ellenében, összeghatár nélkül adható.
- Ingyenes védőoltás. Felső korlát nélkül adható.
- Munkába járás térítése. Közigazgatási határon kívülről történő munkába járás térítésköteles 86%-ban, de adómentesen adható 100%-ban is.
- Utazási költségtérítés. Gépjárművel történő munkába járás esetén a munkáltató minimum 9 Ft/km, de akár 15 Ft/km költségtérítést is adhat adómentesen munkanaponként a munkavállalója részére.
Béren kívüli juttatások:
2018: az adólap 1,18-szorosa után 15% SZJA, 14% EHO, azaz 34,22%-os adóteher
2019: 15% SZJA, 19,5% SZOCHO, azaz 34,5%-os adóteher
Az egyedüli béren kívüli juttatásként megmaradt elem a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) évente maximum 450.000 Ft értékben.
- SZÉP kártya vendéglátásra (150 000 forint /év összeghatárig)
- SZÉP kártya szálláshely szolgáltatásra (225 000 forint /év összeghatárig)
- SZÉP kártya szabadidős tevékenységre (75 000 forint /év összeghatárig)
Egyes meghatározott juttatások:
2018: az adólap 1,18-szorosa után 15% SZJA, 19,5% EHO, azaz 40,71%-os adóteher
2019: az adólap 1,18-szorosa után 15% SZJA, 19,5% SZOCHO, azaz 40,71%-os adóteher
- Ide tartozik a SZÉP-kártya keretösszeget meghaladó része.
- Az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári célzott szolgáltatásra – kivéve a kiegészítő önsegélyező szolgáltatásra – befizetett összeg.
- Tanulószerződéssel, együttműködési megállapodással vagy hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott tanuló részére ingyenesen/kedvezményesen átadott termék / nyújtott szolgáltatás.
- Évi 1 alkalommal nyújtott csekély értékű ajándék – a minimálbér 10%-ig.
- Hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás révén a magánszemélynek juttatott adóköteles jövedelem.
Lássuk, miként adóznak a 2018-ban népszerű juttatások!
2019-től bérjövedelemként viselkednek az olyan korábbi közkedvelt juttatások, mint a helyi utazási bérlet, a mobilitási célú lakhatási támogatás vagy a diákhitel támogatás.
Bérjövedelemként adózó juttatások:
Adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a munkavállalót és a munkáltatót is.
- Erzsébet utalványfogyasztásra kész élelmiszer és meleg étel vásárlására jogosít.
- Utazási bérlethelyi utazási bérlet formájában, vagy az erről szóló számla ellenében.
- Mobilitási célú lakhatási támogatás Munkáltató által a munkavállaló albérletéhez való hozzájárulás.
- Az adóköteles biztosítási díj.
- Diákhitel támogatás. A munkáltató által átvállalt diákhitel törlesztés összege.
- Lakáscélú támogatás: lakásszerzéshez, építéshez, felújításhoz adott munkáltatói hozzájárulás összege.
- Munkahelyi étkezésutalvány formájában, a munkáltató saját munkahelyi (üzemi) étkezőhelyén.
- Iskolakezdési támogatás. Általános-, közép-, szakiskola tanulóira tekintettel a tanuló gyermeket nevelő szülők tanévkezdési költségeihez nyújtható. A juttatást kizárólag utalvány formájában lehet adni, mely tankönyv, taneszköz, vagy ruházat megvételére jogosít.
- Üdülési szolgáltatás. A munkaadó saját nyaralójában évente a minimálbér összegéig adható a munkavállaló illetve közeli hozzátartozója javára.
- Önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári hozzájárulás.
A helyi utazási bérlet példáján keresztül bemutatjuk, miként változik az adófizetési kötelezettség a jövő évre vonatkozóan, hiszen ez az elem 2018-ban még egyes meghatározott juttatásként adóköteles, 2019-ben azonban már bérjövedelemként fog adózni:
Adózás szempontjából a legfőbb különbség a két adóév között, hogy a 2019-es jogszabályok szerint a bérjövedelemként adózó cafetéria után már nem csak a munkáltatót terheli közteher, hanem a munkavállalót is.
Ez azt jelenti, hogy ha a munkavállaló részesül így adózó juttatásban, úgy gyakorlatilag a nettó munkabére fog csökkenni ezekkel a terhekkel. (A fenti példa alapján 3.518 Ft-tal.)
Viszont ha a munkavállalónak az adott időszakra nincs/vagy nem elegendő a nettó bére, úgy a cafetéria után számított adókat követelésként kell nyilvántartásba venni, és ezt követően vagy megfizetésre kerül a munkavállaló által vagy egy későbbi jövedeleméből helyezzük levonásba.