A zártkörűen működő részvénytársaság (zrt.) alaptőkéje nem lehet kevesebb 5 millió forint, a nyilvánosan működő részvénytársaság (nyrt.) esetén ez az összeg 20 millió forint.
A társaság részére a részvényeseknek az alaptőkét rendelkezésre kell bocsátaniuk az alapszabályban meghatározott teljesítési határidőig, melynek törvényi korlátai is vannak.
A részvénytársaság nyilvántartásba vételének (azaz bejegyzésének) feltétele, hogy a nyilvántartásbavételi kérelem benyújtásáig
- a pénzbeli hozzájárulás (készpénz, bankszámlapénz) a részvények névértékének, illetve kibocsátási értékének legalább 25 %-áig befizetésre kerüljön az alapítók által (részvényesenként szükséges vizsgálni a 25 % elérését)
- a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást – kivéve, ha annak értéke az alaptőke 25 százalékát nem éri el – a részvénytársaság rendelkezésére bocsátották
A részvényeseknek – amennyiben alapításkor nem a teljes alaptőkét bocsátották a vállalkozás rendelkezésére – a nyilvántartásba vételétől számított 1 éven belül a részvények teljes névértékét, illetve kibocsátási értékét a társaság részére be kell fizetni.
A nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást teljes egészében az alapítástól számított 3 éven belül kell a részvénytársaság rendelkezésére bocsátani.
Semmis az alapszabály minden olyan rendelkezése, ami a vagyoni hozzájárulásokkal kapcsolatban a fentieknél későbbi teljesítési határidőt ír elő.