Könyvelő, Adótanácsadó és Szolgáltató Zrt.

06 1 55 00 510
[email protected]

Keresés

Hogyan állapítható meg egy apport értéke?

Az apport jelentése nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás.

Tehát ha létrehozunk egy gazdasági társaságot, úgy az alaptőke lehet pénz és apport, illetve ezek vegyesen is rendelkezésre bocsáthatók.

Az apportálás gyakorlatilag értékesítést jelent, hiszen megszűnik az apportált dolog feletti közvetlen tulajdonjogunk, mert már nem a pl. ingatlant birtokoljuk, hanem az ingatlannal rendelkező gazdasági társaságot (részben vagy egészben).

Az apport lehet ingóság, ingatlan, szellemi termék vagy akár egy követelés is, feltéve, ha az adós azt elismerte, azaz nem vitatott a követelés.

Részvénytársaságok esetében a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás értékét szakértői dokumentációval kell alátámasztani (könyvvizsgáló vagy más az adott vagyontárgy értékeléséhez szükséges szakértelemmel rendelkező szakértő).

Korlátolt felelősségű társaságok esetében a jogalkotó kevésbé szigorú. Itt csak azt írja elő a Ptk. (Polgári Törvénykönyv), hogy az apport nem lehet felülértékelt, és amennyiben az apport értéke alacsonyabb, azaz a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás átruházáskor fennálló értéke nem éri el a létesítő okiratban megjelölt értéket, a különbözet megfizetését a jogi személy az átruházástól számított öt éven belül követelheti a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást szolgáltató személytől, vagy egyetemlegesen a többi tagtól is, amennyiben tudtak arról, hogy a nem pénzbeli hozzájárulás értéke kisebb, mint az alapító okiratban meghatározott összeg.

Érdemes mg tudni, hogy Kft-k esetében, ha alapításkor a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás értéke eléri vagy meghaladja a törzstőke felét, a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást a nyilvántartásba-vételi kérelem benyújtásáig teljes egészében a társaság rendelkezésére kell bocsátani.

Ezzel szemben az egyszemélyes gazdasági társaságoknál az apport arányától függetlenül kell rendelkezésre bocsátani a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig a nem pénzbeli hozzájárulást, teljes egészében.

Részvénytársaságok esetében a teljes apportot rendelkezésre kell bocsátani a nyilvántartásba vételi kérelem előterjesztéséig, hacsak annak mértéke kevesebb, mint 25%. Amennyiben kevesebb, úgy az apport rendelkezésre bocsátására 3 év áll rendelkezésre.

Email
Print