A környezetvédelmi termékdíj már 1995 óta jelen van hazánkban, az EPR (kiterjesztett gyártói felelősség) pedig 2023 július 1-jén lépett hatályba. Mindkét díj a környezet védelme érdekében jött létre.
A termékdíj pénzügyi forrást biztosít a környezeti károk mérsékléséhez, míg az EPR díj célja, hogy a gyártók pénzügyi és szervezési felelősséget vállaljanak a körforgásos termék hulladékká válását követően. Tehát az EPR díjnak valódi következménye is van, mivel a gyártóknak kötelessége megszervezni a termékekből képződő hulladék átvételét, gyűjtését, szállítását, előkezelését vagy saját szervezés alatt (egyéni teljesítés), vagy a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. segítségével (kollektív teljesítés).
A termékdíjról KT (környezetvédelmi termékkód) és CsK (csomagolószer-katalóguskódszám) kódok használatával, míg a EPR díjat KF kód alkalmazásával kell nyilvántartást vezetni.
Alapvető különbség:
– a termékdíj csomagolószerre vonatkozik,
– az EPR díj a csomagolásra.
A különbség tehát az, hogy amibe csomagolunk, az termékdíj köteles, viszont, amikor a csomagolásba áru is kerül, akkor már EPR köteles is.