Beruházás
Beruházás alatt tárgyi eszköz beszerzését, létesítését, saját vállalkozásban történő előállítását értjük. Ide tartozik még – azaz a beruházás értékét növeli – a beszerzett tárgyi eszköz használatbavételéig annak érdekében történő tevékenység, például a szállítás, vámkezelés, biztosítás. Ezen felül beruházásnak minősül az is, ha egy már meglévő eszközön végzünk olyan bővítést, átalakítást, amely ezen eszköz élettartamát, teljesítőképességét jelentősen megnöveli.
Felújítás
A felújítás egy elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állagának helyreállítását szolgálaló tevékenység. Általában bizonyos időközönként újra elvégzik, ezzel együtt az eszköz teljesítőképessége jelentősen javul, vagy teljesen visszaáll az eredeti állapotára. Egy eszközt akkor kell felújítani, ha a rendszeres karbantartás elvégzése során már nem lehet olyan állapotba hozni, amely a nem veszélyezteti a mindennapi működését. Fontos kiemelni, hogy nem számít felújításnak egy eszköz kimaradt rendszerű karbantartásának egy időpontban való elvégzése (összegtől függetlenül).
Bár a beruházás és a felújítás közti különbség nem mindig egyértelműen meghatározható, mivel mindkettő fogalma tartalmazza az élettartam és a teljesítőképesség növelését, azonban számvitelileg a két fogalom egyként kezelendő, mindkettőt tárgyi eszközként számoljuk el.
Karbantartás
Karbantartásnak minősül az eszköz zavartalan, folyamatos működése elérése érdekében végzett javítási, karbantartási tevékenység. Ez a folyamatos elhasználódás helyreállítását takarja bizonyos időközönként.
Ráfordítás tekintetében:
- beruházás és felújítás esetén: a költségeket hosszabb időtartam alatt, értékcsökkenés formájában számoljuk el, tehát az eszköz hasznos élettartama alatt csökkentik az eredményt, több éven keresztül
- karbantartás esetén: a költségek elszámolása azok felmerülési időpontjában történnek meg, a tárgyévi eredmény terhére