Önálló tevékenység minden olyan tevékenység, amelynek eredményeként a magánszemély bevételhez jut, és amely a személyi jövedelemadó törvény szerint nem tartozik a nem önálló tevékenység körébe. Ide tartozik például az egyéni vállalkozó vagy a bérbeadó tevékenysége, illetve a megbízásos jogviszonyból származó bevétel.
A személyi jövedelemadót nem az önálló tevékenységből származó bevétel, hanem a költségekkel csökkentett jövedelem után kell megfizetni.
A jövedelem megállapításához a költségeket két módszer alapján számolhatjuk el:
- 10 százalék költséghányad alkalmazásával: ebben az esetben a bevétel 90 százaléka után kell megfizetni az szja-t
- tételes költségelszámolással: legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig a tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt elismert költség (ilyenkor számlával kell igazolni a felmerült költséget) és az igazolás nélkül elismert költség (jogszabályban meghatározott, pl. napidíj)
A magánszemélynek nyilatkoznia kell, hogy melyik módszert kívánja alkalmazni az adóévre, melytől a naptári évben nem is térhet el. A kifizető a nyilatkozatot figyelembe véve vonja le az szja-t és vallja azt be az adóhatóságnak.
Amennyiben tételes költségelszámolást alkalmazunk, úgy a kifizető csak a bevétel 50 százalékáig érvényesítheti a költségeket. (Abban az esetben, hogy mi történik akkor, ha magasabbak a költségeink, következő egypercesünkben olvashat.)