Változás 2021-től, hogy ha az adóalany a személygépkocsit továbbértékesítési céllal vásárolta, akkor nem értékesítheti azt áfamentesen akkor sem, ha a beszerzést nem terhelte áfa (mert például magánszemélytől vásárolta, vagy alanyi adómentességet választó vállalkozástól vásárolta).
A fenti szabályozás természetesen nem vonatkozik azon adózókra, akik alanyi adómentességet választottak (ők a 12 millió Ft-os értékhatárig továbbra is áfamentesen értékesíthetik a továbbértékesítési céllal vásárolt gépjárművet), illetve azon adózókra sem, akik a különbözet szerinti adózást választották a személygépkocsi értékesítésre vonatkozóan.
Nem változott:
Amennyiben a vállalkozás értékesíteni szeretné az általa használt, a vállalkozás nyilvántartásaiban tárgyi eszközként szereplő személygépjárművét, úgy áfa tekintetében 2 eset lehetséges:
- Amennyiben a személygépkocsi beszerzésekor a vállalkozásnak volt áfa levonási joga (pl: bérbeadással hasznosította a járművet), akkor áfával növelten kell értékesíteni az autót, és az áfát meg kell fizetni az értékesítés után.
- Amennyiben a személygépkocsi beszerzésekor a vállalkozásnak nem volt áfa levonási joga (főszabály szerint nincs), úgy az értékesítés is áfamentesen történik.
Ha a beszerzéskor nem merült fel áfa (tehát áfamentes számlát kaptunk, vagy magánszemélytől vásároltuk a járművet számla nélkül, adásvételi szerződés alapján) úgy azt kell vizsgálni, hogy ha az ügylet áfás lett volna, akkor lett volna-e levonási jogunk vagy sem.
Ha igen: áfásan kell értékesíteni a járművet
Ha nem: áfamentesen kell értékesíteni a járművet