Először is tisztáznunk kell azt, hogy mit is jelent a kapcsolt vállalkozás: amikor az adóalany (legyen az természetes vagy jogi személy) más adóalanyban is többségi befolyással bír, vagy más adózóban vezető tisztségviselő.
Amennyiben magánszemély esetében merül fel a többségi befolyás vizsgálatának igénye, úgy az ő közeli hozzátartozóinak befolyásait egyben kell kezelni.
Miért fontos meghatározni a kapcsolt vállalkozások körét?
A NAV felé bizonyos gazdasági események bejelentési kötelezettséget idéznek elő a kapcsolt felek részéről:
- egy kapcsolt vállalkozásával első alkalommal kerül gazdasági kapcsolatba (bármilyen ügylet, tranzakció, szerződés) a gazdálkodó
- megszűnik a kapcsolt vállalkozási jogviszony
- egy társaság kapcsolt vállalkozásától vásárolt 1 millió Ft felett és azt készpénzben fizette ki a részére
Milyen adatokat kell bejelenteni?
A kapcsolt vállalkozásnak minősülő másik személy nevét, székhelyét és adóazonosító számát.
Mikor kell megtenni a bejelentést?
Az első szerződéskötést vagy a kapcsolt vállalkozási viszony megszűnését 15 napon belül kell bejelenti az adóhatóság felé.
Fontos: az első szerződéskötés nem biztos, hogy az első írásos szerződéskötést jelenti! A szerződés létrejöhet írásban, szóban és ráutaló magatartással is. Akár egy számla kiállítása is megalapozhatja a bejelentést. Utólagos elszámolásnál a teljesítési időszak első napja minősül szerződéskötésnek, amennyiben nincs bizonyíték (pl. e-mail, feljegyzés) korábbi szóbeli szerződéskötésre.
Mi a helyzet a készpénzfizetés bejelentésével?
Termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás esetén akkor szükséges megtenni a bejelentést, ha az ellenérték 1 millió Ft feletti összegben került megfizetésre készpénzben a kapcsolt vállalkozások között. Az adóhatóság felé 15 napunk van jelezni a tranzakciót.
Milyen összegű bírság szabható ki, ha hiányos vagy késedelmes a bejelentés?
A bejelentési kötelezettség elmulasztása vagy határidőn túli teljesítése esetén a kiszabható mulasztási bírság maximum 500 000 Ft/ügylet.