Adó- és járulékkedvezményben részesülnek a veszélyeztetett ágazatok körébe tartozó adózók.
Ez azt jelenti, hogy nem keletkezik 17,5 %-os szociális hozzájárulási adó és 1,5 %-os szakképzési hozzájárulási fizetési kötelezettségük, valamint a kisvállalati adózást választó cégek esetén nem keletkeztet KIVA alapot (azaz nem kell megfizetni a 12 %-os kisvállalati adót) a személyi jellegű kifizetések összege a meghatározott tevékenységet végzőknél.
Ezekben az iparágakban a munkavállaló is mentesül a járulékok megfizetése alól. A bruttó béréből nem kerül levonásra a 10 %-os nyugdíjbiztosítási járulék, a 3 %-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék, valamint a 1,5 %-os munkaerőpiaci hozzájárulás sem. A 4 %-os természetbeni hozzájárulás pedig csak részlegesen kerül levonásra, összege nem haladhatja meg az egészségügyi szolgálati járulék havi összegét, ami 7.710 Ft.
Az adó- és járulékmentesítés olyan vállalkozások esetében vehető igénybe, akiknek a március 24-ét megelőző 6 havi árbevétele legnagyobb része, de legalább a teljes árbevétel 30%-a a meghatározott tevékenységek valamelyikéből származott. Erről bővebben korábbi egypercesünkben olvashatnak.
Április 11-étől újabb ágazatokkal bővül a veszélyeztetett ágazatok köre. Az adózási könnyítések az alábbi tevékenységeket főtevékenységként végző vállalkozásokra is kiterjednek:
- növényi szaporítóanyag termesztése (TEÁOR és TESZOR 01.30)
- egyéb, nem évelő növény termesztése (TEÁOR és TESZOR 01.19)
- egyéb évelő növény termesztése (TEÁOR és TESZOR 01.29)
- dísznövény nagykereskedelme (TEÁOR és TESZOR 46.22)
- dísznövény, vetőmag, műtrágya, hobbiállat-eledel kiskereskedelme (TEÁOR és TESZOR 47.76)
- vadgazdálkodás, vadgazdálkodási szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 01.70)
- desztillált szeszes ital gyártása (TEÁOR és TESZOR 11.01)
- szőlőbor termelése (TEÁOR és TESZOR 11.02)
- sörgyártás (TEÁOR és TESZOR 11.05)
- szőlőtermesztés (TEÁOR és TESZOR 01.21)
Az 1. pont szerinti tevékenységet végző abban az esetben érvényesítheti a kedvezményt, ha a dísznövénytermesztő dísznövénytermesztést forgalomba hozatal céljából végző természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.
A 2. és 3. pont abban az esetben érvényesítheti a kedvezményt, ha rendelet hatálybalépését megelőző 6 hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a a termesztéséből, a vágott virág, virágcsokor és hasonló termékek kereskedelmi értékesítéshez való előkészítéséből vagy fonásra szánt növényi termékek termesztéséből származott.
Az 5. pont szerinti tevékenységet végzők közül csak az az adózó érvényesítheti a kedvezményt, aki kizárólag dísznövény kiskereskedelemmel foglalkozik.
A 6. pont szerinti tevékenységet végzők közül csak az az adózó érvényesítheti a kedvezményt, akit a vadászati hatóság, valamint az Országos Magyar Vadászkamara hivatásos vadászként nyilvántartásba vett.
A 7. pont szerinti tevékenységet végző abban az esetben érvényesítheti a kedvezményt, amennyiben az általa gyártott ital a 2008. január 15-i 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. melléklet 6. vagy 9. pontja szerint szeszes italnak minősül.
A 9. pont szerinti tevékenységet végző abban az esetben érvényesítheti a kedvezményt, ha évente legfeljebb 200 ezer hektoliter sört állít elő, más sörgyártó üzemtől jogilag és gazdaságilag független, más sörgyártó üzemtől elkülönült telephelyet használ.