Tudnivalók a reklámadóról
Vonatkozó jogszabály: 2014. évi XXII. törvény a reklámadóról
A reklámadó törvény 2017. július 1-től hatályos változásai miatt időszerűnek tartjuk a reklámszolgálatás adózási tudnivalóinak összefoglalását.
Mi minősül adóköteles reklámszolgáltatásnak?
Reklám ellenszolgáltatás fejében történő közzététele, illetve ilyen szolgáltatás megrendelése
- a médiaszolgáltatásban,
- a Magyarországon kiadott vagy Magyarországon terjesztett, túlnyomórészt (több, mint 50%-ban) magyar nyelvű sajtótermékben,
- a Reklámtörvény szerinti szabadtéri reklámhordozón,
- bármely járművön, ingatlanon, nyomtatott anyagon,
- az interneten, túlnyomórészt magyar nyelven vagy túlnyomórészt magyar nyelvű internetes oldalon (Nem feltétel a magyar nyelven!)
Mikor nem adóköteles a reklám megrendelése?
- ha a reklám megrendelője rendelkezik a reklámtevékenységet szolgáltató „nyilatkozatával”;
- vagy „nyilatkozattal” nem rendelkezik, de hitelt érdemlően tudja bizonyítani, hogy a nyilatkozatot kérte, azt a reklámszolgáltatásról szóló bizonylat átvételétől számított 10 munkanapon belül nem kapta meg, és ennek tényét az adóhatósághoz bejelentette;
- vagy a reklámtevékenységet szolgáltató a reklámtevékenység megrendelésének időpontjában szerepel a NAV reklámadóról szóló törvény 7/A §-a szerinti nyilvántartásában
Mi az adó alapja reklám közzétevőknél?
Az adóköteles tevékenységből származó adóévi nettó árbevétel, továbbá, ha a reklám közzététele kapcsolt vállalkozásnak minősülő értékesítési ügynökségen keresztül történik, akkor az adó alapjába beleszámít az értékesítési ügynök árrése is.
Mekkora az adó mértéke?
Az adóalap 7,5 %-a, azonban csak a 100 millió Ft feletti adóalap adózik. Az adó alól mentesített (100 M Ft-ot meg nem haladó) rész adótartalma „de minimis” támogatásnak minősül.
Fontos! a 100 M Ft-os mentesség nem vonatkozik a kapcsolt vállalkozások árrésére (lásd: „Mi az adó alapja reklám közzétevőknél?”), így ha az értékesítésben kapcsolt vállalkozási státuszú értékesítési ügynök vesz részt, lehet az adóalap 100M Ft alatt, mégis meg kell fizetni a kapcsolt vállalkozásra jutó adórészt.
Mi az adó bevallásának és megfizetésének határideje a reklám közzétevők számára?
Az adót tárgyévet követő év május 31-ig kell megfizetni (normál adóév esetén). Ugyanez a határideje a NAV-nak benyújtandó adatszolgáltatásnak is.
Abban az esetben azonban, ha valakinek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége, pl. mert az adóalapja nem érte el a 100M Ft-ot, úgy neki adatszolgáltatást sem kell benyújtania.
Az adóelőlegeket főszabály szerint július 20-ával és október 20-ával kell megfizetni (ez eltérhet az újonnan alakult társaságoknál és a naptári évtől eltérőüzleti évet alkalmazóknál).
Az adófeltöltés főszabály szerint december 20-ával esedékes az éves várható adó szintjére (ez eltérhet az újonnan alakult társaságoknál és a naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazóknál).
Mikor és milyen mértékű adófizetési kötelezettsége keletkezik a reklámszolgáltatás igénybevevőjének, ha a mentesség feltételei nem állnak fenn?
A számítás több tényező függvénye.
Első körben meg kell vizsgálni, hogy az adott hónapban mekkora összegű az adókötelezettség alól nem mentesített igénybe vett reklámszolgáltatás. Amennyiben ez az összeg a nettó 2 500 000 Ft-ot nem haladja meg, úgy adófizetési kötelezettség nem keletkezik. Amennyiben azonban ennél magasabb a nem mentesített összeg, akkor vizsgálni kell, hogy a reklám megrendeléséről szóló szerződés 2014. augusztus 15. és 2015. július 4. között jött létre, vagy később. Ha a korábbi dátum az érvényes, úgy a megrendelőt az adóalap után számított 20 %, míg ha későbbi a dátum, úgy 5 % adó terheli.
Adófizetési kötelezettség keletkezése esetén azt bevallani és megfizetni a szolgáltatásról szóló számviteli bizonylat kézhezvételét követő hónap 20. napjával kell.
Minden reklámszolgáltatást megrendelő alanya a reklámadó törvénynek?
Igen, kivéve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt.
Terheli-e a megrendelőt további szankció?
Társasági adóalanyok költségként nem számolhatják el a reklám közzétételével kapcsolatos ráfordításukat akkor, ha az nem mentesített és összege az adóévben a 30 millió Ft-ot meghaladja. Ebben az esetben a teljes összeg (tehát nem csak a 30 M Ft feletti rész) növelni fogja az adóalapot.
Mit kell tenni akkor, ha a reklám közzétevő nem ad számunkra igazolást?
Szólítsuk fel a nyilatkozat megtételére reklám közzétevőt. Figyeljünk rá, hogy a felszólítás tényét igazolni tudjuk!
Ha a reklámszolgáltatásról szóló számla/számviteli bizonylat kézhezvételét követő 10. munkanapon belül az igazolás nem érkezett meg, úgy tegyünk a NAV felé egy bejelentést ennek tényéről. A bejelentést papír alapon, kötetlen formában tehetjük meg a számla/számviteli bizonylat kézhezvételét követő hónap 20. napjáig. Ebben az esetben mentesülhetünk attól, hogy a reklám közzétevő miatt mi fizessünk feleslegesen adót.
Mit kell tartalmaznia a reklám közzétevő adónyilatkozatának?
Két lehetőség van:
- vagy arról nyilatkozik, hogy az adókötelezettség őt terheli és az adóbevallási, adófizetési kötelezettségének eleget tesz,
- vagy arról nyilatkozik, hogy az adóévben reklám közzététele után adófizetési kötelezettsége nem keletkezik.
Ha a nyilatkozat hibás, vagy utólag hibásnak minősül, mi a teendő?
A nyilatkozat tartalmi elemeit a szolgáltatás igénybe vevője csak az általa ismert adatok tekintetében ellenőrizheti, így az adófizetés tényét nem, ezért annak kontrollja tőle el sem várható.
A nyilatkozat tartalmi módosítsa szükségtelen akkor is, ha a szolgáltató adómentességről nyilatkozott, de később ennek a ténye megváltozik.
Mi történik, ha a reklám közzétevő nem teljesíti nyilatkozattételi kötelezettségét a megrendelő felé?
Amennyiben ezt a megrendelő bejelenti a NAV-nak – ez a megrendelő érdeke -, úgy az adóhatóság felszólítja a közzétevőt a nyilatkozat kiadására 8 napos határidővel. Ha ezt is elmulasztja a közzétevő, úgy 500 000 Ft mulasztási bírságot szab ki az adóhivatal. Ugyanazon megrendelő ismételt bejelentése alapján ismételt mulasztás a közzétevő részéről már 10 M Ft mulasztási bírságot von maga után.