A nyugdíjkorhatár felé közeledve lényeges kérdés, hogy pontosan hogyan is alakul a szolgálati idő. Ennek érdekében kérhető adategyeztetést a nyugdíjbiztosítási szervtől.
Az adategyeztetési eljárás ideje a kérelem benyújtásától számított 75 nap. A nyugdíjbiztosítási szerv köteles a kérelem benyújtását követően 5 napon belül tájékoztatást küldeni a magánszemély részére a jogszerző idővel és az 1988-tól megszerzett keresettel kapcsolatban. A tájékoztatás után 30 nap áll az adatszolgáltatást kérő személy rendelkezésére a korrekciós igény jelzéséhez. A magánszemély évente egyszer ügyfélkapun keresztül is kérheti az adategyeztetés lefolytatását.
Az adategyeztetés hivatalból is indulhat, mely a nyugdíj korhatár betöltését megelőző 3 évvel korábbi időponttól kezdődhet (ez korábban 5 év volt).
Ha az eljárás hivatalból indul meg, úgy a nyugdíjbiztosítási szerv még az eljárás megindítása előtt tájékoztatást küld az eljárás menetéről és a jogszerzési időről a magánszemély részére, így az nem képezi a 75 napos ügyintézési intervallum részét. A kiszabott határidőn belül az ügyfélnek lehetősége van kiegészíteni, pontosítani az adatokat, így az eljárás az információk beérkezéstől számított 5 napon belül indul meg. Amennyiben a magánszemély részéről nem történik reakció, úgy kiszabott határidő lejártát követő 5 napon indítják meg az adategyeztetést.
Az adategyeztetés a következő adatokat tartalmazza:
- megszerzett szolgálati idő (nőknél a 40 éves időtartam alapján megállapítható nyugellátáshoz szükséges jogosultsági idő)
- foglalkoztatás adatai
- 1988-tól megszerzett nyugdíjjárulék-köteles jövedelem
- 1988-tól levont és befizetett nyugdíjjárulék
- járulékfizetés nélkül, jogszabály alapján megszerzett szolgálati idő
Az ügyfélnek ezután 60 nap áll rendelkezésre a nyilvántartásban szereplő adatokat kiegészíteni, pontosítani. Az egyeztetési eljárást a nyugdíjbiztosítási szerv határozattal zárja le.
A cikket a HyperCortex Zrt, az Írisz Office csoport TB szakértő tagja írta.