Abban az esetben, amikor egy cég / egyéni vállalkozó magánszemélytől bérel ingatlant, úgy kifizetővé válik.
A kifizető a magánszemély előzetes, írásbeli nyilatkozata után köteles levonni a bruttó bérleti díj után a személyi jövedelemadót, a magánszemély részére pedig az adóval csökkentett rész kerül kifizetésre.
A bérbeadónak a nyilatkozatban rendelkezni kell arról, hogy a bruttó bérleti díjjal szemben milyen módon kíván költséget érvényesíteni.
Ennek két módja van:
- Bizonylattal alátámasztott költségek hiányában a 10%-os költséghányadot választhatja, ilyenkor a bérleti díj 10%-a lesz a vélelmezett költség és az adó a bevétel 90%-a után kerül csak megfizetésre. Ez akkor éri meg, ha nincs a bérleti díj 10%-át elérő költség, vagy van, de a rezsi számlák a bérbevevő nevére van átíratva.
- Ha van számottevő, azaz a bérleti díj 10%-át meghaladó olyan költségek (pl. rezsi, közös költség, felújítás költsége), amiről a bérbeadó számlával rendelkezik, úgy számára a tételes költségelszámolás a megfelelő mód. Ebben az esetben a havonta érvényesítő költség a bérleti díjnak maximum az 50%-a lehet. Viszont, ha a költség meghaladja az 50%-ot, úgy a fennmaradó rész évente egyszer, az SZJA bevallásban visszaigényelhető.