Ahhoz, hogy a személyes ügyintézést elkerüljük, lehetőségünk van online elindítani a hitelkérelmet. A hitelkérelem benyújtásához szükség van keresetkimutatásra is. Ebben nyújt segítséget a NAV.
Jövedelemigazolást eddig személyesen a NAV ügyfélszolgálatain, postán vagy elektronikusan az „IGAZOL” nyomtatvány ügyfélkapus benyújtásával lehetett kérni. Azonban 2020. február 1-től – a NAV és a Magyar Nemzeti Bank által közösen kidolgozott rendszerben – új keresetkimutatás igényelhető online, az eBEV-portálon keresztül percek alatt.
Ahhoz, hogy ezt a szolgáltatást igénybe tudjuk venni, a következőre van szükség:
- ügyfélkapu-regisztrációra, vagy
- e-személyi igazolványra, vagy
- telefonos azonosítóra
Az online keresetkimutatás az eBEV portálon belépve, a Szolgáltatások / Keresetkimutatás lekérdezés menüben található meg.
A keresetkimutatásban egy év, a lekérdezést megelőző második hónap utolsó napjáig terjedő 12 hónap adatai szerepelnek. Tehát ha például 2020. március 25-én kérjük le a kimutatást, akkor 2019. február – 2020. január adatai fognak benne szerepelni.
A NAV összeállítja a munkáltatótól kapott adóbevallások alapján 12 hónapra visszamenőleg az ügyfél jövedeleminformációit. Ezt megküldi az ügyfélnek, és amennyiben ő egyetért vele, megjelölheti, hogy mely hitelnyújtó intézetnek továbbítsa az adóhatóság elektronikus úton a központi hitelinformációs rendszeren keresztül.
Fontos, hogy a szolgáltatást csak azok tudják igénybe venni, akikről a munkáltatójuk az adott időszakban nyújtott be adó- és járulékbevallást.
A kisadózók esetében a hitelfelvételhez szintén keresetkimutatásra van szükség. A NAV a KATA-s vállalkozás utolsó, a megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60%-át veszi figyelembe. Tehát, ha például egy évben 5.000.000 forint bevételünk keletkezett, a keresetkimutatáson csak 3.000.000 forint fog szerepelni, amennyiben pedig több tulajdonosa van egy KATA-s vállalkozásnak, úgy a jövedelemigazolásban lévő összeg is megoszlik közöttük, tehát a példa szerinti 3.000 000Ft két tulajdonos esetén 1.500.000-1.500.000 Ft éves jövedelemként lesz kimutatva, függetlenül a jövedelem tényleges elosztásától, vagy attól, hogy a tulajdonosok között csak az egyik vagy mindkettő KATA fizetésére kötelezett.
A dokumentum csak a rendszerhez csatlakozó hitelnyújtóknak továbbítható. Jelenleg hét intézmény vesz részt ebben:
- CIB Bank Zrt.
- COFIDIS Magyarországi Fióktelep
- K&H Bank Zrt.
- Korona Közraktár Zrt.
- Ober Pénzügyi Lízing Zrt.
- Unicredit Bank Hungary Zrt.
- Vár-Faktorház Pénzügyi Szolgáltató Zrt.