A társas vállalkozónak törvényi rendelkezések alapján minimum járulékfizetési kötelezettsége van, melyet akkor is ki kell fizetnie, ha a vállalkozásból ténylegesen nem vesz fel jövedelmet.
Társas vállalkozó: Kft., Bt., KKt. olyan természetes személy tagja, aki személyesen közreműködik a vállalkozás tevékenységében, feltéve, ha a közreműködés nem munkaviszonyban valósul meg.
Ha a társas vállalkozó nem rendelkezik olyan jogviszonnyal, ami mentesítené őt a járulékfizetési kötelezettség alól, úgy meg kell fizetni:
- az egészségbiztosítási járulékot és a munkaerőpiaci hozzájárulást a minimálbér vagy a garantált bérminimum 150%-a után,
- a nyugdíjjárulékot a minimálbér vagy a garantált bérminimum 100%-a után,
- és a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulási hozzájárulás vagy a KIVA-t a minimálbér vagy a garantált bérminimum 112,5%-a után.
Ez összesen 17,41%-al (KIVA esetén 18,65%) nagyobb adóterhet ró a társas vállalkozókra, egy normál munkaviszonnyal szemben, ami számokban kifejezve:
- TAO-s cég esetén a minimálbért alapul véve 10.244 Ft, míg a garantált bérminimumot alapul véve 13.406 Ft adótöbbletet jelent
- KIVA-s cégnél viszont a minimálbérrel számolva 8.754 Ft, a garantált bérminimummal pedig 11.456 Ft adófizetési többlet keletkezik társas vállalkozók esetében
A különbség azonban csak addig tapasztalható, amíg a társas vállalkozó bruttó bére el nem éri a garantált bérminimum 150%-át, 2019-ben a 292.500 Ft-ot. Ekkor ugyanis mind a társas vállalkozó, mind egy normál munkaviszonyos munkavállaló ugyanakkora alap után fizet meg minden járulékot és adót.