A koronavírus megfékezésének érdekében hozott óvintézkedések mind a gazdasági társaságokat, mind a magánszemélyeket súlyosan érintik. Ezen belül vannak olyan ágazatok, melyekre kevésbé vagy anyagi szempontból pozitívan hat, míg vannak olyan ágazatok, munkakörök, ahol a hatás nagyon erős.
A kormány az első, adózást és pénzügyeket érintő 2020. március 18-án közzétett és 2020. március 19-én érvénybe lépő rendeletével a legérintettebbnek ítéltek helyzetét kívánja enyhíteni. Minden bizonnyal válságkezelési intézkedések sora előtt állunk, amiben folyamatosan tájékoztatjuk az olvasóinkat, segítve nem csak az intézkedések megismerését, de azok értelmezését is.
Hiteltörlesztés automatikus halasztása
Amennyiben hitelező által üzletszerűen nyújtott finanszírozásunk van (hitel, kölcsön, pénzügyi lízing), úgy 2020. december 31-ig fizetési haladékot kaphat az adós a tőkére, a kamatra és az egyéb díjakra. Az adós ugyanakkor dönthet úgy is, hogy nem él a halasztási lehetőséggel.
A törvény halasztásra csak azokat a vállalkozásokat kötelezi, akik üzletszerűen végeznek finanszírozási tevékenységet, tehát egy magánszemélytől vagy egy üzleti partnerünktől (ha az nem pénzügyi szolgáltató) felvett hitelre nem vonatkozik a törvényi előírás.
Amennyiben valaki él a felfüggesztéssel, úgy a szerződése meghosszabbodik a moratóriummal érintett időszak hosszával.
A fizetési haladék azokra a szerződésekre vonatkozik, melyeket 2020. március 18. éjfélig már folyósítottak.
Fogyasztói hitelkamat maximalizálása
A 2020. március 19-től kötött szerződés alapján felvett fogyasztói hitelek (kivéve a zálogjoggal rendelkező szerződések) esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékét.
A jegybanki alapkamat jelenlegi mértéke 0,9 %, így a teljes hiteldíj mutató maximuma 5,9 % lehet.
Bérleti szerződés felmondási és díjemelési tilalom
2020. június 30-ig felmondással nem szüntethető meg
- a turisztikai
- a vendéglátóipari
- a szórakoztatóipari
- a szerencsejáték
- a filmipari
- az előadóművész
- a rendezvényszervező
- és a spotszolgáltatást
nyújtó ágazatok tekintetében a nem lakáscélú helységekre vonatkozó bérleti szerződés.
Emellett, a veszélyhelyzet fennállásáig, a bérleti díj emelésére sincs lehetőség, még abban az esetben sem, ha az eredeti szerződés ezt egyébként lehetővé tenné.
Járulékfizetési kötelezettség alóli mentesülés
Azon gazdasági társaságok esetében, melyek a tevékenységüket
- a turisztikai
- a vendéglátóipari
- a szórakoztatóipari
- a szerencsejáték
- a filmipari
- az előadóművész
- a rendezvényszervező
- és a spotszolgáltatást nyújtó
valamelyikében végzik, az általuk foglalkoztatott munkavállalók után fizetendő munkáltatói közterhek megfizetése alól mentesülést élveznek 2020. márciustól június végéig.
Ez azt jelenti, hogy nem keletkezik 17,5 %-os szociális hozzájárulási adó és 1,5 %-os szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettségük.
A munkavállalók is mentesülnek a járulékok megfizetése alól. A bruttó bérükből nem kerül levonásra a 10 %-os nyugdíjbiztosítási járulék, a 3 %-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék valamint a 1,5 %-os munkaerőpiaci hozzájárulás. A 4%-os természetbeni hozzájárulás (amit azért fizetünk, hogy megvizsgáljon az orvos vagy kórházi ellátásban részesüljünk) részlegesen kerül levonásra a bruttó bérből, ugyanis a levont összeg nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét, ami 7.710 Ft havonta.
Turizmusfejlesztési hozzájárulás alóli mentesülés
A turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezett vállalkozások a 2020. márciustól 2020. júniusig terjedő időszakra mentesülnek ezen kötelességük alól. Ezzel párhuzamosan a hozzájárulás bevallása és megállapítása is szünetel erre az időtartamra.
Az érintettekről korábbi egypercesünkben olvashatnak.
Nincs KATA előírás a taxisoknak
2020. március, április, május és június hónapokra vonatkozóan a személyszállítási szolgáltatást végző KATA-s vállalkozóknak (egyéni vállalkozók vagy KATA-s betéti társaságok) nem keletkezik tételes adó fizetési kötelezettségük.
Így a főállásban dolgozók havi 50.000 Ft (összesen 200.000 Ft), míg a mellékállású kisadózók havi 25.000 Ft (összesen 100.000 Ft) adómegtakarítást könyvelhetnek el.
Módosulnak a munkavállalók foglalkoztatásáról szóló szabályok
- Alapesetben, ha a munkáltató gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, úgy az általa kihirdetett munkaidőbeosztást a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőző 96 órával, tehát 4 nappal korábban módosíthatja. Az elfogadott kormányrendelet lehetőséget biztosít arra, hogy 2020. március 19-től az eddigi szabályoktól eltérően változtassa meg a foglalkoztató a beosztást (azaz nem kell betartania a 4 napot).
- A munkáltónak lehetősége van az otthoni vagy a távmunkavégzés egyoldalú elrendelésére.
- A munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának megőrzése érdekében a szükséges és indokolt lépeseket megteheti.
- A fent írt szabályoktól eltérő kollektív szerződésben foglaltakat a rendelet hatályának tartama alatt alkalmazni nem lehet.
- Az alkalmazott és a munkáltató a Munka Törvénykönyve rendelkezéseitől eltérően külön megállapodásban ezután eltérhetnek.
Ezeket a változtatásokat a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig lehet alkalmazni.