A skontó lényegében egy fizetési határidőn belüli – például 60 nap helyett 7 napon belüli számlakifizetés esetén – ellenérték megtérítés okán adott kedvezmény, melynek célja, hogy a partner a számláit korábban fizesse ki, javítva ezzel az értékesítő cash-flow pozícióját.
Mikor adjuk?
Jellemzően olyan üzletágaknál, ahol megszokott a hosszú fizetési határidő. Hiszen ha eleve rövid fizetési határidőt kötünk ki, akkor nincs szükség utólagos árengedményt adni annak érdekében, hogy a partner időben fizessen.
Mi a feltétele?
A skontó a felek közötti szerződés alapján adható, melyben meghatározzák:
- a standard fizetési határidőt (pl. 60 nap)
- a skontó lehetőségét és
- annak feltételeit (pl. ha a vevő 60 nap helyett 8 napon belül fizeti ki a számláit, akkor 2,5% skontó jár számára, azaz ennyivel kevesebbet kell fizetnie).
Mekkora lehet a skontó mértéke?
A skontó maximum 3% lehet. Persze adhatok magasabb összegű engedményt, de az már elengedett követelésnek minősül.
Milyen hatása van az adófizetési kötelezettségre?
ÁFA:
Nincs hatással az áfára, azaz ha skontóval adok engedményt, akkor nem csökken, míg ha skontóval kapok engedményt, nem nő az adófizetési kötelezettségem.
Pénzforgalmi ÁFA:
A skontóval csökkentett vételár kifizetésekor, ha az a szerződésben meghatározott feltételekkel történik, úgy a teljes vételár megtérítettnek minősül, így az eladó, ha pénzforgalmi áfa alany, a pénzügyi teljesítés időpontjában a teljes (skontóval nem csökkentett) számlaérték után adófizetésre lesz kötelezett, míg a vevője a teljes (skontóval nem csökkentett) eladási ár után levonásba helyezheti az áfát, hacsak az ÁFA törvény egyéb korlátozást meg nem határoz.
Társasági adó vagy KIVA
Ha maximum 3% a skontó, úgy az eladónál a pénzügyi műveletek ráfordításait, míg a vevőnél a pénzügyi műveletek bevételeit növeli a számlaérték és a ténylegesen kifizetett összeg különbözete.
Ha a kedvezmény meghaladja a 3%-ot, akkor a 3% feletti rész elengedett követelés lesz, ami adóalap növelő tétel.
Hogyan kell adminisztrálni?
Csak a szerződés szükséges, ami a skontó feltételeit határozza meg. Természetesen számla kiállítása elengedhetetlen a teljesített ügyletről, de az utólagos engedményt külön dokumentálni nem kell.
Elegendő a számlán feltüntetni a skontó feltételeit?
Semmi nem tiltja, tehát igen. Ha van bevezetett ÁSZF (általános szerződési feltételek), úgy abba akár behivatkozható, hogy a számla tartalmazza a skontó feltételeit.
A számlába épített skontó megállapodás sok esetben praktikus lehet, amennyiben a számla a teljesítés alkalmával kerül kiállításra, így a vevő a számla átvételével el tudja ismerni a teljesítés tényét, továbbá elfogadni a skontó feltételeit.