Amikor egy munkavállaló bejelenti várandósságát, úgy az egészségi állapotától függően táppénzre mehet, majd a meghatározott feltételek teljesülése esetén jogosult lehet először CSED-re, majd GYED-re, utána pedig GYES-re.
Ez azt jelenti, hogy évekre kiesik a munka világából. Nem igazán fordult még elő, hogy az ellátások letelte után a munkába visszatérő anyuka ugyanazokkal a szabályokkal találkozzon mint a szülés előtt. Ha más nem, de a minimálbér összege szinte biztos, hogy változni fog.
Habár a kismama az ellátások igénybevétele alatt otthon van a gyermekével, a minimálbér emelése rá is vonatkozik, alapbérüket meg kell emelni a kötelező minimum szintre, ami munkaszerződés módosítást vonhat maga után. Majdani munkába állásakor a felhalmozódott szabadságot már az adóévben érvényes minimumok figyelembe vételével kell részére megállapítani.
Abban az esetben, ha a munkavállaló besorolási alapbére nem a minimálbér / garantált bérminimum volt, úgy a bérkorrekciójánál az azonos munkakörben dolgozó munkavállalók éves, átlagos béremelkedését kell alapul venni.
A cikket a HyperCortex Zrt, az Írisz Office csoport TB szakértő tagja írta.