Az apasági szabadságra vonatkozó előírások 2023. január elsejétől módosultak: kiegészült további 5 munkanappal az időtartama.
Az apa a gyermeke születését vagy az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig 10 munkanap szabadságra lesz jogosult. Az apasági szabadságra a munkavállaló akkor is jogosult, ha a gyermeke halva születik vagy meghal.
Az apasági szabadság kiadásának szabályai:
- a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni részére (írásbeli kérelem szükséges hozzá)
- ha a munkavállaló év közben lép be, nem kell arányosítani
- az esedékesség évében nem kell kiadni, azaz átvihető a következő naptári évre
- a munkavállaló a már elkezdett szabadságát nem szakíthatja meg
- a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt az apasági szabadság igénybevételének időtartama alatt
Az apasági szabadság idejére járó díjazás:
- a munkavállaló az apasági szabadság első 5 munkanapjára a távolléti díjára jogosult
- a második 5 munkanapra a távolléti díj 40 százalékára jogosult
- az apát megillető, az első 5 napra kifizetett távolléti díjat a Magyar Államkincstár megtéríti a vállalkozásnak, amihez a Kincstár felé be kell nyújtani egy elszámolólapot, mellékelve az apa nyilatkozatát, valamint a baba születési anyakönyvi kivonatának, a TAJ- és lakcímkártyájának másolatát
A munkaviszony megszüntetése esetén a munkáltató igazolást ad ki a munkavállaló részére a felhasznált apasági szabadság tartamáról, melyben szerepelnek a korábbi munkáltató által kiadott apasági szabadnapok is. Erre az igazolásra azért van szükség, mert az apasági szabadságot, pénzben megváltás helyett, a munkavállaló következő munkahelyén folytathatja.
A cikket a HyperCortex Zrt, az Írisz Office csoport TB szakértő tagja írta.