Ahogy arról mi is beszámoltunk, a kormány 480 Ft-ban maximalizálta a benzin literenkénti kiskereskedelmi árát, melyről itt írtunk.
Most nézzük meg, hogy miből tevődik össze ez az ár:
- Üzemanyag vásárlásakor természetesen megfizetjük a termelői árat, melyet főként a globálisan változó olajárak befolyásolnak.
- Az üzemanyag árból jelentős részt tesznek ki az államnak befizetett adók. Ide tartozik a 27 százalékos általános forgalmi adó, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által negyedévente meghatározott jövedéki adó. Az utóbbi mértéke attól függ, hogy az előző negyedév első 75 napjában 50 dollár alatt vagy felett alakult e a kőolaj világpiaci ára. Jelenleg a benzin esetén 120 forint, a gázolaj esetén pedig 110,35 Ft literenként a jövedéki adó. (Az általános forgalmi adót a jövedéki adóval megnövelt összeg után számolják el, tehát a jövedéki adó után is kell áfát fizetni.)
- Úgynevezett készletezési díj illeti a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetséget, mely egy liter megvásárolt benzin után 4,145 Forint, valamint egy liter gázolaj után 3,883 Forint.
- Továbbá a nagykereskedőknek és kiskereskedőknek árrést határoznak meg ahhoz, hogy ki tudják fizetni a költségeiket és profitot is termeljenek. Becslések szerint körülbelül 4 százalékos árréssel számolnak a nagykereskedők, míg a kiskereskedők esetében ez az érték 2-3 százalék körül alakul.
Példa:
Ha vásárolok 1 liter 95-ös benzint egy üzemanyagtöltő állomáson 480 Ft-ért, akkor az az alábbi tételekből tevődik össze:
– Jövedéki adó: 120 Ft
– 27% áfa: 102 Ft (480*0,2126)
– Készletezési díj: 4 Ft
-Kiskereskedői ár: 254 Ft (Ez alapesetben tartalmazza a nagykereskedelmi árat és a kiskereskedő hasznát, de a befagyasztott ár miatt elképzelhető, hogy még a nagykereskedelmi árnál is alacsonyabb.)