Olyan vagyonszerzés esetén, amely ajándékozással valósul meg, ajándékozási illetéket kell fizetni.
Az ajándékozási illeték minden belföldi magánszemélyre vonatkozik, illetve amennyiben a vagyonszerzés követelés elengedésével, engedményezéssel, tartozásátvállalással keletkezik, akkor belföldön bejegyzett szervezetekre is hatállyal van.
Az illeték tárgya:
- ingatlan ajándékozása
- ingó ajándékozása (ideértve a pénzt is, abban az esetben, ha az ténylegesen átadásra kerül)
Azonban csak abban az esetben kell ajándékozási illetéket fizetni, ha a korábban felsorolt ajándékozásokról okiratot állítottak ki, vagy ingóság esetén annak értéke meghaladja a 150 000 forintot.
Az illeték mértéke az ajándék 18 %-a, lakástulajdon és a lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes szerzése esetén 9 %.
Amennyiben gépjármű vagy pótkocsi tulajdonjoga, vagyoni értékű joga az illeték tárgya, akkor az ajándékozási illeték mértéke a visszterhes vagyonátruházási illeték (a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4%) kétszerese.
Az illetékkötelezettség keletkezésének napja
- ingatlan esetében a szerződés megkötésének napja,
- ingó ajándékozás esetében az okirat aláírásának napja, okirat hiányában pedig a vagyonszerzés napja, amennyiben külföldön állítottak ki okiratot, akkor az illetékkötelezettséget megállapításának napja.
A kötelezettség keletkezését követő 30 napon belül be kell jelenteni a vagyonszerzést az adóhatóság felé, az általa rendszeresített nyomtatványon.
A fizetésről az adóhatóság határozatban értesíti az illetékest.
Vannak olyan esetek, amikor mentesülünk az ajándékfizetési kötelezettség alól akkor is, ha az ajándékozásról okirat készül vagy az átadott ingóság értéke meghaladja a 150 000 forintot. A leggyakrabban előforduló ilyen eset, ha az ajándékot egyenesági rokontól vagy házastárstól kapjuk.