Könyvelő, Adótanácsadó és Szolgáltató Zrt.

06 1 55 00 510
[email protected]

Keresés

5% ÁFA – hogyan számoljuk bele a lakás alapterületébe az erkélyt, a teraszt?

Az új lakóingatlanok értékesítésére az 5%-os áfakulcs alkalmazható az alábbi esetekben:

– többlakásos lakóingatlan esetén, amennyiben a lakás hasznos alapterülete nem haladja meg a 150 négyzetmétert
– egylakásos lakóingatlan esetén, amennyiben a lakás hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert

Újnak minősül az az ingatlan:

– első rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg, vagy
– a használatba vétel megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély véglegessé válása és az értékesítés között nem telt el 2 év, vagy
– beépítése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti egyszerű bejelentés alapján valósult meg, és a beépítés tényét igazoló hatósági bizonyítvány kiállítása és az értékesítés között még nem telt el 2 év

Hogyan számoljuk bele a lakás hasznos alapterületébe az erkélyt, és a teraszt?

Az erkélyt és a teraszt abban az esetben kell figyelembe venni a hasznos alapterület számítása során, ha azokat részben vagy egészben épületszerkezet fogja közre ( ez lehet korlát vagy az épület falszakasza), illetve amelyek fedettek, és a belmagasságuk legalább 1,90 méter.

Ebből következően a fedetlen vagy az 1,90 méter belmagasságot el nem érő fedett külső tartózkodó terek nem tartoznak bele összes hasznos alapterületbe.

Email
Print