Könyvelő, Adótanácsadó és Szolgáltató Zrt.

06 1 55 00 510
[email protected]

Keresés

Értékesíthető áfamentesen a vállalkozás tulajdonában lévő motorkerékpár, ha a beszerzéskor nem történt áfa levonás?

Amennyiben a vállalkozás értékesíteni szeretné a (tárgyi eszközként) tulajdonában lévő motorkerékpárt (és korábban nem választott alanyi adómentességet), akkor az értékesítés mindenképpen áfaköteles lesz.

Ebből a szempontból nincs jelentősége annak, hogy a vállalkozás a beszerzéskor levonásba helyezte-e az áfát.

Ha azonban a beszerzéskor a vállalkozás nem helyezhette levonásba az áfát és 5 éven (60 hónapon) belül értékesíti a motorkerékpárt, akkor a beszerzés áfatartalmának egy részét utólag levonásba helyezheti.

Hogy pontosan mekkora részét, az attól függ, hogy a beszerzéstől az értékesítésig mennyi idő telt el.

Például: Ha a beszerzéstől számított 2 év (24 hónap) elteltével értékesíti a vállalkozás a motorkerékpárt, akkor a beszerzés áfatartalmának (60-24=) 36/60-ad része helyezhető utólag levonásba. Ha a beszerzéstől az értékesítésig 4 év (48 hónap) telt el, akkor pedig a beszerzés áfatartalmának (60-48=) 12/60-ad része vonható le.

Az utólagos levonási jog abban a bevallásban érvényesíthető legkorábban, amelyikben a vállalkozás az értékesítés után fizetendő áfát bevallja.

A fenti kérdés amiatt is felmerülhet, mert a vállalkozás tulajdonában (tárgyi eszközként) lévő személygépkocsi értékesítésére más szabályok vonatkoznak, melyekről bővebben korábban írtunk.

Cikkünk a 125 cm3-nél nem nagyobb hengerűrtartalmú motorkerékpárra vonatkozik. Amennyiben ennél nagyobb a jármű és a beszerzéskor a vállalkozás nem vonhatta le az áfát, akkor az értékesítés áfamentes lesz. Ha a beszerzéskor áfamentes számlát kapott a motorkerékpárról, akkor pedig áfásan kell értékesíteni azt.

Email
Print