Napjainkban egyre több hulladék keletkezik (a háztartásokban, vállalkozásoknál, illetve az ipari termelés során), viszont ennek túl kevés részét hasznosítjuk újra, így a környezetet is egyre jobban terheljük. Az Európai Unió (EU) emiatt szigorú irányelveket fogalmazott meg annak érdekében, hogy a hulladék minél nagyobb részét használjuk fel újból valamilyen formában.
Magyarországon az a cél, hogy az uniós előírásoknak megfelelően a hazai települési hulladékmennyiség legalább 65%-át újrafeldolgozzuk 2040-re. A kiterjesztett gyártói felelősség (extended producers responsibility, azaz EPR) lényege, hogy a termék hasznos élettartama végén szükséges hulladékkezelés (beleértve az újrahasznosítást is) a gyártók, illetve az első belföldi forgalomba hozók felelőssége, valamint a pénzügyi terheket is nekik kell állniuk.
A hulladék kezelésének a megszervezésért tehát a gyártó felel, viszont ezt végezheti helyette kollektív módon más is. Magyarországon a MOL egyik leányvállalata, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szervezi meg az EPR alá tartozó gyártói kötelezettségeket, ennek anyagi részét pedig a gyártók finanszírozzák.
A következő körforgásos termékek gyártóira vonatkozik regisztrációs és díjfizetési kötelezettség 2023. július 1-jétől:
- csomagolóanyagok
- egyes egyszer használatos műanyag termékek
- elektromos és elektronikus berendezések
- elemek és akkumulátorok
- gépjárművek és alkatrészeik
- gumiabroncs
- reklámhordozó és irodai papír
- használt sütőolaj
- textil termékek
- fából készült bútorok
A fenti termékek valamelyikét gyártó (vagy Magyarországon először forgalomba hozó) vállalkozásoknak április 1-jétől regisztrálniuk kell a MOHU Partner Portálján. Aki nem a MOHU-n keresztül, hanem egyénileg szeretné teljesíteni a hulladék kezelését/újrahasznosítását, annak is regisztrálnia kell, hiszen itt tudják kezdeményezni az egyéni teljesítésre vonatkozó egyedi szerződések megkötését.
Ezzel párhuzamosan a gyártóknak kezdeményezniük kell az Országos Hulladékgazdálkodási Hatóságnál a nyilvántartásba vételüket. Erre azért van szükség, mert az EPR köteles tételek mennyiségéről e hatóság felé kell adatot szolgáltatniuk a gyártóknak a negyedévet követő hónap 20-áig. (Illetve első alkalommal a harmadik negyedévről 2023. október 15-éig.) Az Országos Hulladékgazdálkodási Hatóság ezeket az adatokat elküldi a MOHU-nak és a MOHU állít ki ez alapján a gyártó részére egy számlát a negyedéves díjról. Ezt a kézhezvételtől számított 15 napon belül kell pénzügyileg rendezni.
Nézzünk meg néhány gyakran felmerülő kérdést:
Az EPR rendszer miatt megszűnik a NAV részére bevallandó és fizetendő termékdíj?
Nem, az EPR és a termékdíj egymással párhuzamosan működik tovább. A NAV részére fizetendő termékdíj azonban csökkenthető a MOHU-nak fizetett összeggel, így elkerülve a kettős adóztatást.
Termékdíjra kötelezett vagyok, vonatkozik rám a kiterjesztett gyártói felelősség rendszere is?
Igen, ezzel kapcsolatban mindenképpen azt javasoljuk ügyfeleinknek, hogy vegyék fel a kapcsolatot a termékdíj szakértőjükkel.
Amennyiben nincs termékdíj szakértőjük, az Írisz Office tud ajánlani a témában jártas szakembert.
Eddig nem voltam termékdíj fizetésre kötelezett. Akkor biztosan nem érint az EPR rendszer?
A kiterjesztett gyártói felelősség rendszerébe tartozó termékek köre kicsit bővebb, mint a termékdíj köteles termékek köre (pl. textiltermékek, sütőolaj), így, ha az Ön vállalkozása a cikkben felsorolt termékek gyártója/első belföldi forgalomba hozója, akkor azt javasoljuk, hogy vegye fel a kapcsolatot egy termékdíj szakértővel.