Könyvelő, Adótanácsadó és Szolgáltató Zrt.

06 1 55 00 510
[email protected]

Keresés

A koronavírus járvány miatti veszélyhelyzetre tekintettel új kormányrendelet-csomag lépett hatályba

A járványügyi veszélyhelyzet következtében a Kormány újabb rendeleteket léptetett hatályba azzal a céllal, hogy segítse a gazdálkodók pénzügyi, illetve adminisztrációs terheit csökkenteni. Cikkünkben a legújabb szabályozásokat foglaltuk össze.

Megbízható adózói státusz a veszélyhelyzet ideje alatt

Az adózó megbízható adózói minősítését nem szüntetheti meg az adóhivatal, amennyiben a veszélyhelyzet ideje alatt, vagy az azt követő 30 napon belül a lenti események valamelyike bekövetkezik:

  • adókötelezettség megsértése miatt az adózót adókülönbözet megfizetésére kötelezték
  • az adózó ellen végrehajtási eljárás indult
  • 500.000 forintot meghaladó nettó adótartozással rendelkezik
  • a tárgyévi adóteljesítménye negatív

Azon adózó, aki a megbízható adózói státuszt várhatóan a veszélyhelyzet ideje alatt szerezte volna meg, de adókötelezettség megsértése miatt a hatóság adókülönbözetet állapított meg nála, úgy ezt figyelmen kívül hagyja, vagyis ennek ellenére megkapja a minősítést.

A megbízható adózói minősítésről itt olvashat, a nekik járó kedvezményekről pedig itt írtunk.

irisz pecset

EKAER kockázati biztosíték nyújtása alóli felmentés a veszélyhelyzet ideje alatt

Az adózók a vészhelyzet megszűnését követő harmincadik napig nem kötelesek kockázati biztosíték nyújtására. A NAV a rendelet hatálybalépését megelőzően befizetett kockázati biztosítékokat hivatalból visszautalja.

A vészhelyzet ideje alatt az útszakaszra vonatkozó mentesítés engedélye lejárat esetén érvényes marad.

irisz pecset

Idegenforgalmi adó elengedése a vészhelyzet alatt

Nem kell megfizetnie az adózónak a 2020. április 21 – 2020. december 31. időszakra eső idegenforgalmi adó összegét, azonban az adót meg kell állapítani és be kell vallani.

Bevallani akkor nem szükséges, ha összege nulla.

irisz pecset

Új, a veszélyhelyzethez kapcsolódó részletfizetési és mérséklési kérelmek

A)

A korábbi fizetési halasztásokon és részletfizetési kedvezményeken túl az adózóknak lehetőségük van kérelmet benyújtani egy alkalommal, legfeljebb 5 millió forint összegű adóra hat hónapos fizetési halasztásra vagy tizenkét hónapos részletfizetésre. Mindkét könnyítési kérelem pótlékmentes.

B)

Az adómérsékléssel kapcsolatban szintén van lehetőség kérelem benyújtására egy alkalommal és csak egy adónemre. Az adótartozást maximum 20%-kal, de 5 millió forintot meg nem haladó összeggel lehet mérsékelni.

Az A) és B) kedvezmény együttesen nem vehető igénybe.

A kérelmet a vészhelyzet megszűnését követő harmincadik napig lehet benyújtani, és igazolni kell, hogy az adózó fizetési nehézségei a veszélyhelyzet miatt keletkeztek.

Ezek az eljárások illetékmentesek, az ügyintézési határidejük 15 nap. Azok az adózok, akik nem kötelezettek elektronikus kapcsolattartásra írásban és elektronikus úton (az általános célú elektronikus kérelem űrlap szolgáltatás útján) is benyújthatják kérelmüket.

irisz pecset

Számviteli beszámolási kötelezettség határideje

A számviteli törvény alapján megállapított beszámoló elkészítési, nyilvánosságra hozatali, letétbehelyezési és közzétételi, továbbá benyújtási kötelezettség legkésőbbi határideje 2020 szeptember 30., minden olyan esetben, ahol a határidő eredetileg 2020. április 21-ét követő nap volt.

A halasztás nem vonatkozik a közérdeklődésre számot tartó adózókra.

Közérdeklődésre számot tartó adózónak minősül:

  • az a gazdálkodó, amelynek átruházható értékpapírjait az Európai Gazdasági Térség valamely államának szabályozott piacán kereskedésre befogadták
  • hitelintézet (ideértve a hitelszövetkezet vagy takarékszövetkezet formájában működő hitelintézetet is)
  • biztosító, kivéve a Biztosítási tevékenységről szóló törvényben meghatározott kisbiztosító és a kölcsönös biztosító egyesület
  • a befektetési vállalkozás
  • a befektetési alapkezelő, ha olyan befektetési alap jegyeit kezeli, melyeket tőzsdén forgalmaznak

irisz pecset

A veszélyhelyzet alatt felmerült adóhiányt és egyéb jogkövetkezményeket, adótartozásokat a hatóság meghatározott ideig figyelmen kívül hagyja

A NAV negyedévenként a honlapján közzéteszi a nagy összegű adóhiánnyal vagy adótartozással rendelkező adózók listáját.

Kormányrendelet alapján a vészhelyzet ideje alatt és az azt követő harminc napon belül esedékes adókötelezettségek nem teljesítése által keletkezett adóhiányt és jogkövetkezményének összegét nem veszi figyelembe a – a vészhelyzet megszűnését követő harmincadik nap negyedévének végét követően esedékes – közzététel során.

irisz pecset

Adóelőlegek megállapítási és megfizetési kötelezettsége vészhelyzet alatt

Az adóelőlegek megállapításának határideje az éves jellegű adóbevallások benyújtásával egyidőben történik, így ezekre is érvényes a kormány által meghosszabbított 2020. szeptember 30-ai határidő.

Az adóelőleg megfizetésével kapcsolatban két eset lehetséges:

  • Ha az előleg megállapításának időpontja későbbi, mint a veszélyhelyzeti halasztás időszakába eső (2020.04.21-2020.09.30) adóelőleg fizetési határideje (például iparűzési adó esetén 2020. szeptember 15. után kerül benyújtásra az éves bevallás)
    Ebben az esetben nem tudhatnánk előre az adóelőleg összegét, így a legutóbb befizetett adóelőleg összegét kell megfizetnünk.
  • Ha az előleg megállapításának időpontja korábban történik, mint az aktuális adóelőleg fizetési határideje (például iparűzési adó esetén 2020. szeptember 14-éig beküldésre kerül az éves bevallás)
    Ebben az esetben a megállapított adóelőleget kell megfizetni az előírt határidőig.

A társasági adóelőleg és az iparűzési adóelőleg esetében az adózónak adóelőleg mérséklésre van lehetősége, ha úgy számolja, hogy a 2020. évi adóelőlegek mértéke nagyobb a tényleges adónál. A mérséklési kérelmet az adóelőleg esedékességéig lehet benyújtani.

Az alábbi adónemekre érvényes a halasztás:

  • társasági adó
  • kisvállalati adó
  • energiaellátók jövedelemadója
  • helyi iparűzési adó
  • innovációs járulék

irisz pecset

Pénztárgépek, élelmiszerautomaták felülvizsgálati határideje

Amennyiben a pénztárgépek és az élelmiszerautomaták felülvizsgálati határideje a vészhelyzet alatt jár le, elegendő a vészhelyzet megszűnését követő 120 napon belül a felülvizsgálatot elvégeztetni.

Email
Print